Sprzęgła sztywne i klucze ręczne – niezbędne w pracy

Sprzęgła sztywne i klucze ręczne – niezbędne w pracy

author
1 minute, 3 seconds Read

Sprzęgło wału jest jednym z najczęściej spotykanych elementów nowoczesnych urządzeń, ponieważ pełni ważną funkcję w układach przenoszenia mocy. Dzięki temu znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach i warunkach pracy. W rezultacie na przestrzeni lat projektanci i inżynierowie opracowali wiele opcji sprzęgieł dla określonych warunków pracy i środowisk.

Jak działają sprzęgła?

Sprzęgło jest urządzeniem mechanicznym, które łączy identyczne lub różne wały w maszynach do przenoszenia mocy i ruchu. Ze względu na mnogość konstrukcji mogą występować różnice w konstrukcji i działaniu typów sprzęgieł mechanicznych. Sprzęgła sztywne działają poprzez ciągłe utrzymywanie mocnego, ale elastycznego połączenia między dwoma wałami w celu przenoszenia ruchu z jednego wału na drugi. Dzieje się tak przy każdym obciążeniu i niewspółosiowości. Do odpowiedniego ustawienia sprzęgła niezbędne są klucze ręczne.

Sprzęgło a pochłanianie wstrząsów i wibracji

Sprzęgło wału może też pochłaniać wstrząsy lub wibracje przenoszone z elementu napędowego. Ta funkcja zmniejsza zużycie komponentów i zwiększa żywotność urządzenia.

Similar Posts