Kalibrowanie na zimno – najważniejsze informacje

Kalibrowanie na zimno – najważniejsze informacje

author
0 minutes, 54 seconds Read

Kalibracja to procedura poprawiająca dokładność wymiarową wyrobów walcowanych oraz właściwości powierzchni. Po ekspozycji przedmiot zmienia kształt, jego wymiary są dostosowywane do wymagań zamawiającego

Odkuwka – czym jest?

Do produkcji półfabrykatów takich jak odkuwka, potrzebne są gatunki stali wysokiej jakości. Najpierw półfabrykatom nadaje się podstawowy kształt geometryczny. Następnie są one kalibrowane na gorąco lub zimno.

Kalibrowanie na zimno w praktyce

Kalibrowanie na zimno wymaga prasy do tłoczenia. Walcowany metal jest umieszczany między płytami i zaciskany do pożądanego rozmiaru. Technologia może być wolumetryczna lub płaska, w zależności od kształtu półfabrykatów.

Kalibrowane profile są stosowane w obszarach, w których obowiązują surowe wymagania dotyczące komponentów. Kalibrowany profil ma niemal idealną geometrię, gładką fakturę. Materiał wykazuje wysoką niezawodność podczas eksploatacji. Obróbka zmniejsza zużycie stali. Zmniejszenie objętości prowadzi do obniżenia kosztów transportu, magazynowania produktów. Po kalibracji wystarczy przeprowadzić mechaniczne szlifowanie powierzchni, a produkty będą gotowe do użycia.

Similar Posts