PZL-ŚWIDNIK PRZEKAZUJE ARMII ŚMIGŁOWCE I OTWIERA CENTRUM SERWISOWE

13 Lipiec 11:25
5334

27 czerwca na terenie zakładów PZL-ŚWIDNIK odbyła się uroczystość przekazania śmigłowców W-3PL Głuszec i W-3RM Anakonda oraz otwarcia nowego Centrum Serwisowego. To wszystko w ramach 60-lecia rozpoczęcia produkcji śmigłowców w świdnickich zakładach.

– Jeżeli mamy być bezpieczni to musimy mieć dobre narzędzia. Świdnik tych narzędzi dostarcza – ocenił przybyły na spotkanie Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej. – Dziękuję za wywiązanie się ze zobowiązań, jestem pod wrażeniem. MON na pewno będzie przykładał wagę do produktów z Polski, bo to nasz wspólny interes – mówił szef resortu.

PZL-ŚWIDNIK, spółka należąca do Leonardo-Finmeccanica uroczyście przekazała polskim Siłom Zbrojnym ostatni z drugiej serii czterech śmigłowców W-3PL Głuszec, dzięki czemu na wyposażeniu polskich Sił Lądowych znajdzie się łącznie 8 śmigłowców Głuszec. Przekazano także dwa pierwsze śmigłowce W-3RM Anakonda z pięciu modernizowanych w Świdniku przekazywane Marynarce Wojennej.

Ponadto firma zaprezentowała wczoraj nowe centrum serwisowe, które ma na celu usprawnienie jej działań z zakresu wsparcia klienta i produktu.

– Jest duża szansa, by Świdnik utrzymał pozycję głównego dostawcy śmigłowców dla wojska. Uruchomione właśnie centrum gwarantuje dobrą współpracę na przyszłość. Oby to było kolejne 60 lat dobrej współpracy – życzył gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak, inspektor sił powietrznych,

Uroczystość odbyła się z udziałem wielu znamienitych gości, w tym przedstawicieli polskiego rządu na czele z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem, Sił Zbrojnych, użytkowników śmigłowców produkowanych w Świdniku, lokalnych władz, parlamentarzystów, jak i reprezentantów polskiego przemysłu obronnego.

– Świdnik robi kolejny krok naprzód by pracować ręka w rękę z polskimi Siłami Zbrojnymi. Nie ma takiego sektora śmigłowcowego, którego nasza firma nie byłaby w stanie wyprodukować. Świdnickie zakłady to jest perełka w dziedzinie skomplikowanego przemysłu, który w swojej dziedzinie potrafi zrobić produkt od A do Z. – wyjaśniał Krzysztof Krystowski, wiceprezes grupy Leonardo Helicopters Division, do której należy PZL-Świdnik.

Śmigłowiec Głuszec to rezultat bliskiej współpracy PZL-Świdnik, polskich Sił Zbrojnych oraz Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Śmigłowiec ten na co dzień pozostaje w służbie 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu. Głuszec to najnowsza wersja śmigłowca Sokół, zmodernizowana do standardu wsparcia bojowego.

Śmigłowiec Anakonda, opracowany i wyprodukowany przez PZL, służy w Polskiej Marynarce Wojennej. Marynarze wykorzystują sześć takich maszyn oraz dwa śmigłowce W-3 w wersji transportowej.

Oficjalnie otwarte nowe centrum serwisowe mieści się w specjalnie dostosowanej hali fabrycznej o powierzchni ponad 4 tys m2. Będą tu wykonywane prace serwisowe i remontowe śmigłowców produkcji PZL-ŚWIDNIK, w tym Mi-2, Sokoły, Anakondy, SW-4, a w przyszłości innych maszyn użytkowanych przez polskich i zagranicznych użytkowników.

W centrum pracować ma ponad 100 osób.

– Te osiągnięcia dowodzą znaczenia naszej od dawna ugruntowanej obecności w kraju oraz roli na poziomie globalnym w dostarczaniu zdolności, na jekie zasługują klienci. – mówił Mauro Moretti, Prezes oraz Dyrektor Generalny Leonardo-Finmeccanica.

Zakład obchodzący 60 lecie rozpoczęcia produkcji śmigłowców to jedyny producent śmigłowców polskiej konstrukcji z pełną zdolnością w zakresie projektowania, badań i rozwoju, integracji systemów, produkcji, realizacji wsparcia i szkoleń oraz modernizacji wiropłatów.

Zaznaczono też, że to kluczowy partner polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach najważniejszych programów śmigłowcowych polskich Sił Zbrojnych. Prawie 80% śmigłowców dostarczanych polskim Siłom Zbrojnym w ostatnich 10 latach to maszyny wyprodukowane w Świdniku.

Zródło:

Find Us

News

New Post

Lastest on forum

baner 270
baner 470
baner 270
baner 370